Otse sisuni
Soome välisministeerium

Soome suursaatkond, Tallinn: Aktuaalset: Uudiskirjad

SOOME SUURSAATKOND, Tallinn

Kohtu 4
15180 Tallinn, Estonia
Tel. +372-6103 200
E-post: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Normaalne fontSuurem font
 
Uudiskirjad, 29.05.2013

Nordic Look 3.-9. juunil

NORDIC LOOK 2013 kutsub Põhjamaade väärtfilme vaatama

Kolmandat aastat järjest toob kevad Tallinnasse loomemajandussarja Nordic Look. Sellel kevadel keskendub sari filmitööstusele ning pakub kõigile filmisõpradele võimalust vaadata Põhjala väärtfilme Tallinnas Katusekinos ja Kino Sõpruses 3.-9. juunini. Soomet esindavad dokfilmid Sinivalge vale ning Punase metsa hotell. Filmidega saab tutvuda täpsemalt käesolevas uudiskirjas.

Sinivalge vale 

SINIVALGE VALE (R: Arto Halonen, Soome 2012)

Lahti on soomlastele olnud tõeline spordipühamu, kus on peetud aastakümneid suusatamise suurvõistlusi ning kroonitud uusi kangelasi. 2001. aasta oleks pidanud olema taas suur spordipidu, mida meenutada aastakümnetegi pärast. Tõepoolest, Soome oligi hetkeks maailma parim suusariik ning emotsionaalsed spordikommentaatorid võisid täiest südamest hõisata oma sportlaste kiituseks... Ainult, et täielikult ootamatu ja jalustrabav katastroof ootas ukse taga. Soome oli maailma meedias viimati nii suurelt võibolla Talvesõja ajal, kuid nüüd oli põhjuseks hoopis ajaloo ühe keerukaima ja šokeerivalt mahuka dopingujuhtumi ilmsikstulek.

 • Katusekino 3. juunil kl 23:00

Searching for Sugar Man

SEARCHING FOR SUGAR MAN (R: Malik Bendjelloul, Rootsi 2012)

1970. aastatel kerkis muusikatribüünile Detroidi folkmuusik Sixto Rodriguez. Vaatamata lühikeseks jäänud muusikukärjäärile inspireeris ta endalegi teadmata Lõuna-Aafrikas mitmeid põlvkondi. Kuigi kuulujuttude järgi sooritas Rodriguez enesetapu, asusid 1990. aastatel kaks fänni välja selgitama tõde tema saatuse kohta. See, mis järgneb, on veidralt südantsoojendav lugu, mille raames leitakse palju rohkemat, kui oodata osati, ning mille käigus avastab üks Detroidi tööline, et tema kadunud unistused on siiski täide läinud.

 • Kino Sõprus 3. juunil kl 19:00
 • Katusekino 8. juunil kl 23:00

Palme

PALME (R: Kristina Lindström, Maud Nycander, Rootsi 2012)

Dokumentaal räägib loo Olof Palmest – andekast kõnepidajast, väitlejast, abikaasast ja kolme lapse isast –, kes 1969. aasta oktoobris, varajastes 40ndates tõusis Rootsi sotsiaaldemokraatliku partei ljuhiks ning hiljem Rootsi peaministriks. Nii avalike kui ka erakogust intervjuude ja filmilõikude kaudu avaneb mitmekülgne ja nüansirikas jutustus ühtlasi armastatud ja vihatud, kuid kahtlemata kuulsast 20. sajandi poliitikust ja humanistist.
Dokumentaalfilm kujutab Palme elu kuni tema mõrvamiseni Stockholmis 28. veebruaril 1986. aastal.

 • Kino Sõprus 4. juunil kl 19:00

Kaaperdamine

KAAPERDAMINE (R: Tobias Lindholm, Taani 2012)

India ookeanis seilav kaubalaev MV Rosen on teel sadamasse. Ootamatult ründavad alust Somaalia piraadid, võttes meeskonna pantvangi. Laeva kokk Mikkel ja mehaanik Jan kistakse koos teiste meremeestega küünilisse mängu elu ja surma peale. Miljoneid dollareid lunaraha nõudvate piraatide ja laevakompanii tegevjuhi vahelise vägikaikaveo taustal rullub lahti kaasahaarav karm psühholoogiline draama.

 • Katusekino 4. juunil kl 23:00

Syytus

SÜÜTUS (R: Sara Johnsen, Norra 2012)

Metsast leitakse kõrvuti kaks surnud venda ning nende kõrvalt hingevaakuv naine. "Süütus" on lugu Jannest, naisest, kes jätab oma pere, et alustada pärast aastatepikkust lahusolekut uuesti elu koos Williamiga. Väikses metsamajakeses tärkavad taas nooruspõlves kogetud armastus ja iha. Ühel päeval leiavad nad jõest imiku ning mõistavad, et nende idülli on asunud lõhkuma Williami vend.

 • Kino Sõprus 5. juunil kl 19:00

Sygavik

SÜGAVIK (R: Baltasar Kormákur, Island 2012)

Tõestisündinud lool põhinev film. 1984. aastal läheb tormis ümber kalalaev. Miilide kaugusel Islandi Westmani saartest on kalamehed lõksus ühes maailma kõige ohtlikumas meres. Vaatamata jäisele temperatuurile, mida enamik ei kannataks paari minutitki, jääb aga üks meeskonna liige ellu. Gullist saab järsku rahvuskangelane, vastupidavuse sümbol rahvale, kellele ei ole võõrad rasked tingimused. Samuti saab Gullist ülemaailmne teadlaste huviobjekt. Pärast kuudepikkusi uuringuid tundub Gulli siiski olevat täiesti tavaline mees, kel on lihtsalt suur elutahe – tahe, mille muudab veelgi imepärasemaks see, et kaldal ei oota teda midagi...

 • Katusekino 5. juunil kl 23:00

Punase metsa hotell

PUNASE METSA HOTELL (R: Mika Koskinen,Soome 2012) 

15 aastat Beijingis töötanud kaameramees Mika Koskinen asub filmima Hiina suurt puude istutamise kampaaniat. Seistes vastamisi kliimamuutustega on majanduslik hiiglane Hiina alustanud investeerimist korduvkasutusse, taastuvenergiasse ja teistesse keskkonnasäästlikesse uuendustesse. Koskinen soovib uurida, kas autoritaarse Hiina uued keskkonnasäästlikud reformid võiksid olla roheline eeskuju ülejäänud maailmale. Projekt võtab aga üllatava pöörde, kui Koskineni minekut Guangxi provintsi puukasvandusse takistavad Hiina valitsusametnikud. NB! Filmi juhatab sisse režissöör Mika Koskinen.

 • Kino Sõprus 6. juunil kl 19:00

Armadillo

ARMADILLO (R: Janus Metz, Taani 2010)

2009. aasta veebruaris saabus rühm Taani sõdureid koos dokumentaalfilmi režissööri Janus Metziga Armadillosse, sõjaväebaasi Lõuna-Afganistani Helmandi provintsi lähedal. Kuus kuud jälgiti noorte sõdurite elu vähem kui kilomeetri kaugusel Talibani positsioonidest. Filmi on püütud talletada seda pingelist, geniaalselt monteeritud ja visuaalselt keerulist nägemust noorte meeste psühholoogiast sõjas, mille ohvriteks on ennekõike kohalikud elanikud. Kuid veel hirmutavamad kui stseenid kaamerast mööda vihisevatest Talibani kuulidest, on materjal noortest sõduritest, kellest igaüks üritab leppida eluga, mida tuleb iga päev uuesti kaalule panna.

 • Katusekino 6. juunil kl 23:00
 • Kino Sõprus 9. juunil kl 19:00

Liv & Ingmar

LIV & INGMAR (R: Dheeraj Akolkar, Norra 2012)

Südamlik, kuid aus lugu kahest inimestest, nende ebatavalistest kogemustest ja sügavatest tunnetest, mis on jäädvustunud filmilindile ning toob vaatajateni mitmeid ajatuid klassikuid. Film on üles ehitatud Norra näitleja Liv Ullmanni intervjuule, mida ilmestavad lõigud Ullmanni ja Rootsi tuntud režissööri Ingmar Bergmani filmidest, telgitagune filmimaterjal, fotod, lõigud Ullmanni raamatust "Muutumine" ning Ingmari kirjad Livile.

 • Kino Sõprus 7. juunil kl 19:00

Vanaema Lo-Fi

VANAEMA LO-FI (R: Ingibjörg Birgisdóttir, Orri Jonsson, Kristín Björk Kristjánsdóttir, Island 2011)

70-aastaselt hakkas ta oma elutoas lindistama ja välja andma muusikat. Seitse aastat hiljem oli tal 59 albumit enam kui 600 looga – ekstsentriline hiigelkogu kaasahaaravaid kompositsioone, mille tegemisse on kaasatud koduloomad, leitud mänguasjad, köögimasinad ja Casio klaviatuurid. Tema nimi on Sigridur Nielsdottir ja ta on kiirelt tõusnud Islandi muusikaareeni üheks armastatuimaks kultusmuusikuks.

 • Katusekino 7. juunil kl 23:00
 • Kino Sõprus 8. juunil kl 19:00

Jaht

JAHT (R: Thomas Vinterberg, Taani 2012)

Pärast lahutust läheb 40aastasel Lucasel kõik jälle ülesmäge. Tal on uus naine ja töökoht. Pingutused teismelise poja Marcusega suhteid taastada kannavad vilja. Äkitselt saabub ootamatu pööre – kulutulena leviv õel vale muudab valged jõulud masendavaks õudusunenäoks. Usaldamatus ja paranoia ajavad väikese kogukonna hüsteeriasse, sundides Lucast võitlema oma hea nime ja elu eest.

 • Katusekino 9. juunil kl 23:00

 

 

Prindi lehekülg

Värskendatud 29.05.2013


© Soome suursaatkond, Tallinn | Kontaktandmed