Otse sisuni
Soome välisministeerium

Soome suursaatkond, Tallinn: Aktuaalset

SOOME SUURSAATKOND, Tallinn

Kohtu 4
15180 Tallinn, Estonia
Tel. +372-6103 200
E-post: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Normaalne fontSuurem font
 
Uudised, 11.06.2017

Eesti ja Soome – edukad saja-aastased

Soome ja Eesti tähistavad peatselt oma 100 aasta juubelit. Soome detsembris ja Eesti 80 päeva hiljem, järgmise aasta veebruaris.

Foto:Soome Instituut
Sipilä ja Ratas lavalla, kuva: Suomi-instituutti.
Peaministrid ütlesid lõppsõnad Soome100-juubelikontserdil Tallinnas 10. juunil.

Meie silme ees on välja kujunenud unikaalne kaksikpealinn, mida nimetatakse mitteametlikult Talsingiks. Eesti ja Soome vahel tehakse ligikaudu 9 miljonit piiriületust aastas – justkui kõik eestlased ja kõik soomlased käiks vähemalt kord aastas üksteisel külas. Tööturg ja majandus juba moodustavadki ühise metropoli, kus elab umbes kaks miljonit inimest.

Areng on olnud suuresti võimalik tänu EL-i siseturule ja inimeste vabale liikumisele, mida Soome ja Eesti väga usinalt kasutavad. Sajandeid tagasi kaubeldi üle Soome lahe soolaheeringa ja teraviljaga. See oli mõlemale poolele kasulik. Nüüdsel ajal vahetatakse Soome ja Eesti vahel andmeid, kultuuri, ideesid, tehakse äri ja sõidetakse puhkusele Lapimaale või Saaremaale.

Foto:Soome Instituut
Valtioneuvostot
Peaministrid juhtisid oma riigikantseleisid maade vahelises jalgpalli sõpruskohtumises. Soome võitis kantsler Paula Lehtomäki väravaga 1-0.

Füüsiliselt ühendab meid aga mitte ainult tihe praamiliiklus, vaid ka kaks mere põhja paigutatud elektrikaablit. Kaksiklinna ühendava tunneli rajamisest on räägitud palju, praegu uurime selle kasumlikkust. Kuid ükski tunnel või toru ei ole väärtus omaette. Pigem on see vahend, mille tõeline väärtus seisneks selles, et  kahe pealinna vahel toimivad võrgustikud selle abil veelgi tihedamateks ja tugevamateks muuta. Eks tunnel ole ka mõtteviis, mitte ainult inimeste ja kaupade liigutamiseks ehitatud taristu osa.

Algselt oli kahe riigi vaheline ühendus eelkõige kultuurne. Praegu on see igapäevane ja mitmekesine. Sel kevadel ühendati Eesti X-tee ja Soome riigi “palveluväylä”, mis on omamoodi digitaalne tunnel või sild. See ühendus on veel habras, aga areneb tulevikus.

Eesti ja Soome on  digitaalses andmevahetuse pioneerid . Digitaalne tehnoloogia ja informatsiooni vaba liikumine on ka Eesti juulis algava ELi eesistumise üks prioriteetidest. Lähitulevikus saab sellest  lausa ELi siseturu viies põhivabadus. Riikide infosüsteemide ühendamine lihtsustab inimeste igapäevaelu ja loob uusi võimalusi ärimaailmas. Me oleme siin teistele Euroopa Liidu riikidele eeskujuks.

Foto:Soome Instituut
Sipilä ja Ratas, kuva: Suomi-instituutti, Sipilä ja Ratas, kuva: Suomi-instituutti, Sipilä ja Ratas, kuva: Suomi-instituutti
Hetk enne mängu Shnelli staadionil. Sipilä ja Ratas arutasid pärast mängu aktuaalseid kahevahelisi teemasid ning osalesid äriseminaril "Productivity Brainstorm".

Soome ja Eesti on edulood. Oleme rahvad, kes on vaesusest hariduse, innovaatilisuse ning sitkuse abil lahti saanud. Meil on erinev ajalugu, kuid sarnane soome-ugri pärand ja ühised demokraatlikud  väärtused. Oleme otsekohesed, ausad ja töökad. Hõimuühendus ei kao ka XXI sajandil ja  võime olla selle üle uhked.

Nagu kõigil lähedastel partneritel, on ka Soomel ja Eestil erinevusi. Me oleme osa samast meeskonnast, kes osaleb ülemaailmses võistluses investeeringute, töökohtade ja edu nimel. Üheskoos suudame saavutada enamat ka Euroopa Liidus.

Sild või tunnel kahe maa vahel ei ole enam unistus, vaid osa meie igapäevasest elust. See on hea tee, mida mööda minna järgmised sada aastat.

Palju õnne Soome ja Eesti!

Peaministrid Jüri Ratas ja Juha Sipilä

Loe lisaks:

Prindi lehekülg

Värskendatud 6.07.2017


© Soome suursaatkond, Tallinn | Kontaktandmed