Otse sisuni
Soome välisministeerium

Rosa Liksomi ja Kari Pullineni foto- ja videonäitus "Rahvusmaastik", performance ja Liksomi kirjandusõhtu - Soome suursaatkond, Tallinn : Kalender

SOOME SUURSAATKOND, Tallinn

Kohtu 4
15180 Tallinn, Estonia
Tel. +372-6103 200
E-post: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Normaalne fontSuurem font
 

Rosa Liksomi ja Kari Pullineni foto- ja videonäitus "Rahvusmaastik", performance ja Liksomi kirjandusõhtu

Rosa Liksom
Rahvusmaastik, pilt Kari Pullinen

Rosa Liksomi ja Kari Pullineni foto- ja videonäituse „Rahvusmaastik” avamine Soome Instituudis (Harju 1). Avamisel Rosa Liksomi ja Teija Oikkoneni põnev ja üllatusi täis performance, millele järgneb kirjanduslik kohtumine Rosa Liksomiga.

Näitus jääb avatuks 28. maini.

Rosa Liksom (pärisnimega Anni Ylävaara, sünd. 1958 Ylitornios) on nii Soomes kui välismaal tuntust kogunud eelkõige lakoonilises stiilis ja murdekeeles kirjutatud novellidega, mida on tõlgendatud kui Põhja-Soome tegeliku elu kujutajaid kui ka selle paroodiaid. Liksomi peategelased on tihti elu heidikud või üksildased inimesed, kes elavad oma ahastust, agressiivsust või seksuaalsust välja monoloogide kaudu keset põhjamaa klišeelikult melanhoolseid maastikke.

Ka Liksomi teadlikult loodud, eriti oma loometee alguses salapäraga looritatud ja performance´lik kunstniku minapilt kattub tema loomingu sarjalisuse ja parodiseeriva esitusviisiga. Helsingis, Kopenhaagenis ja Brežnevi aja Moskvas antropoloogiat ja ühiskonnateadusi õppinud Liksomile on kunstnikuksolemine elamise viis. Liksomi stiili võib põhjusega pidada postmodernistlikuks.

Nüüd Eestisse jõudev meediakunstiteos „Rahvusmaastik” on esimene osa triloogiast, mille Rosa Liksom on teinud aastatel 2006-2010. Triloogia osad on Rahvusmaastik (Finlandia- national landscape), 42 min, Äärelinnamaastik (Finlandia- suburban landscape), 32 min ja Ajaloolised monumendid (Finlandia- historical monuments), 16 min. Triloogia esimeses osas on filmitud neljal aastaajal Soome rahvusmaastikku, kus sinistes burkades naised rändavad meditatiivselt aeglaselt edasi. Film on esteetiliselt tasakaalus ja valgus kaadrites kannab olulist tähendust. Kaadrid on aeglased, looduse ringkäiku austavad. Burkades naised on kui inimkond, kes suhtleb suure loodusega. Need nägudeta ja pilkudeta, kuid jõuliselt kohalolevad naised ühest küljest sulanduvad võimsasse Soome rahvusmaastikku, kuid mõjuvad samas võõristavalt.


7.04.2010 17:00 - 28.05.2010 17:00

Koht
Soome Instituut

Aadress (tänav)
Harju 1, Tallinn

Lingid ja lisad
Soome Instituut
www.rosaliksom.com
Kari Pullinen

Prindi lehekülg

Värskendatud 31.03.2010


© Soome suursaatkond, Tallinn | Kontaktandmed