Otse sisuni
Soome välisministeerium

Soome reisijuht eestlastele - Soome suursaatkond, Tallinn : Aktuaalset

SOOME SUURSAATKOND, Tallinn

Kohtu 4
15180 Tallinn, Estonia
Tel. +372-6103 200
E-post: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Normaalne fontSuurem font
 
Uudised, 31.01.2013

Soome reisijuht eestlastele

No Soomet tunnevad ju kõik, või kas ikka tunnevad? Soomes pikaajaliselt elanud ajakirjanik Rain Kooli kirjutas eestlastele reisijuhi Soomest. ”Kange ja karge Soome” annab üldinformatsiooni kogu Soome kohta, lisaks on Kooli osanud koguda raamatusse palju sellist teavet, mis võiks huvi pakkuda nimelt eestlasest lugejale. Kooli ise kirjeldab oma teost kui reisikaaslast, mis annab Soomes reisil olles oma kogemustel põhinevaid subjektiivseid juhtnööre ning avab eri inimeste ja paikade taustu. Huvitavalt ja ladusalt kirjutatud raamatust kumavad läbi autori mitmekülgsed teadmised Soomest ning armastus selle maa vastu. Kange ja karge Soome

”Kange ja karge Soome” ilmus raamatupoodide lettidele möödunud aasta lõpus. ”Raamatu pealkirjas mõtlen sõnaga ”kange” eelkõige soomlaste kanget jonni –sisu, ”karge” tähendab jahedat värskust”, selgitab Kooli.

Soome on raamatus jagatud kuude osasse, keskendudes peamiselt linnadele. ”Igal maal on palju sellist, mis pidevalt muutub ega ole enam mõne aasta pärast see, mis täna. Et see reisiraamat Soome kohta püsiks võimalikult kaua kasutuskõlblikuna, esitlen selles ajatumat ja püsivamat Soomet”, kirjeldab oma teost Kooli. Tema abikaasa Piret, kes samuti töötab ajakirjanikuna, on kirjutanud raamatusse peatükid soome toitudest ja lilledest.

Kooli elas 16 aastat Lõuna-Soomes, mistõttu on see piirkond kirjutajale kõige tuttavam ja armsam. Lemmikkohti on tal Soomes mitmeid: ”Näiteks Repovesi rahvuspark Põhja-Kouvolas, Soome lahe idaosa saared, Kotka Sapokka, Porvoo vanalinn, Helsingis Kamppi ja Töölö linnaosad”, loetleb Kooli.

”Õnneks on inimesi, kes oskavad meie naabrit ka tervikpildis vaadata. Rain Kooli on üks parimaid kaasaegse Soome tundjaid Eestis. Tema juhatusel on Soome-reisi hea kindel tunne ette võtta”, võtab teose kokku eestlasest maailmarändur ja kirjanik Tiit Pruuli.

Soomlased on avatumad kui eestlased?

Rain Koolist ja tema raamatust ilmus jaanuari lõpus pilkupüüdev artikkel ajalehes Helsingin Sanomat. Ka Uusi Suomi haaras kinni Kooli tähelepanekust, kus ta kiidab soomlasi sotsiaalsemateks ja avatumateks inimesteks võrreldes mornide eestlastega.

”Seda tundub veider öelda, aga soomlased räägivad ka small talki, kuigi väidetakse, et nad seda ei oska.”, nendib Kooli HS-le. Kaua Soomes elanud Kooli väitel on eestlastel samasugune stereotüüp endast nagu soomlastelgi. Mõlemad peavad end mornideks ja kinnisteks. ”Soomlasi ennast puudutavad stereotüübid on tõesed alles Eestis”, väidab Kooli.

Loe lisaks:HS 21.1.2013: Virolaisten opas Suomeen

Rain Kooli (s.1971 Harkus) elas Soomes aastatel 1991-2007, mil ta töötas mh. ajalehes Kymen Sanomat , juhtis Kagu-Soome kolme päevalehe ühist teematoimetust ja oli nädalalõpulisa Seepra peatoimetaja. Praegu töötab Kooli ERR:i uudisteportaali arvamustoimetajana. Ta teeb saateid televisiooni ja raadiosse, peab blogi ja kirjutab aktiivselt sotsiaalses meedias. Ta on Eestis hinnatud Soome asjatundja, kommenteerides meedias tihti Soomega seotud küsimusi.

Kooli raamat on osa sarjast GO Reisiraamat. Teos on müügil Eesti suurimates raamatukauplustes.

 

 

 

Prindi lehekülg

Värskendatud 8.02.2013


© Soome suursaatkond, Tallinn | Kontaktandmed