Otse sisuni
Soome välisministeerium

Saatkonna ajalooraamat tõi suursaadikud kokku - Soome suursaatkond, Tallinn : Aktuaalset

SOOME SUURSAATKOND, Tallinn

Kohtu 4
15180 Tallinn, Estonia
Tel. +372-6103 200
E-post: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Normaalne fontSuurem font
 
Uudised, 23.04.2015

Saatkonna ajalooraamat tõi suursaadikud kokku

Soome Tallinna suursaatkonnas esitleti 22. aprillil  saatkonnahoone ajalugu tutvustavat raamatut ”Kohtu tn 4”. Ajaloolase Jussi Pekkarineni teos, mis ilmub nii soome kui eesti keeles, reedab saatkonna värvika ajaloo. Esitlusel esines oma kõnega välisminister Erkki Tuomioja. Üritus tõi kokku ka kõik viis viimast Soome suursaadikut Tallinnas.

Suursaadikut saatkonnas
Haruldane moment – Kohtu tn 4 – avalikustamisüritus tõi kokku Soome Tallinna suursaatkonna viis viimast saadikut. Pildil vasakult: Jaakko Kalela(2005-2010), Aleksi Härkönen(2010-2014), Pekka Oinonen(1996-2001), Jaakko Blomberg(2001-2005), välisminister Erkki Tuomioja ning Kirsti Narinen (Soome praegune suursaadik 2014->).

Üritusel saatkonna residenssis osales maja ajaloo ning Soome ja Eesti suhetega seotud inimesi ning palju ajakirjanikke. Välisminister Erkki Tuomioja  alustas tervituskõnega, mille järel raamatu autor Jussi Pekkarinen esitles oma teost. Piret Saluri, teine raamatu tõlkijatest, rääkis ka oma tõlketööst. Raamatu väljaandjad edastasid lisks oma tervitused: Tero Norkola  Soome Kirjanduse Seltsist (Suomalaisen kirjallisuuden seura) ning Krista Kaer Varrakust.

Esiintyjät
Pires Saluri, Erkki Tuomioja ja Jussi Pekkarinen tutvustasid "Kohtu tn 4" täiele saalile saatkonnas 22. aprillil.

”Kohtu tn 4” reedab Soome Tallinna saatkonna kireva loo

Soome saatkonnahoone Tallinnas Toompeal on olnud erakordselt huvitava ajaloo näitelava. Möödunud sajandi alguses harjutasid noored riigid Soome ja Eesti oma suhete arendamist, millele tollal lisas värvi keeluseadus. Soome turistid ärritasid kohalikke oma käitumisega aastal 1920, kui nad joobnutena pummeldasid linna tuntuimas hotellis ”Kuld Lõvi”. Hotellis samal ajal ööbinud Eesti asevälisminister nentis: ”Ei tea, kas kõigilt soomlastelt peaks sissesõiduviisa ära võtma.”.

Paarkümmend aastat hiljem andis Soome saadik P.J. Hynninen Helsingisse aru lohutamatute sõnadega: „Tulin just sündmuselt, kus maeti maha iseseisev Eesti Vabariik, meile soomlastele nii armsalt kõrvus kõlav „Eesti Vabariik” [...] Eesti saatus on meile lähedane ja tähtis nii mõneski suhtes. On tunne, nagu oleksid kaotanud midagi oma, mis kaotatuna püsib veel armsamana meeles kui varemalt.”.

Kohtu 4
Ajalooraamat ilmus üheaegselt nii eesti kui soome keeles.

Lisaks ajaloole ja diplomaatiale räägib teos saatkonnaga seotud inimeste saatustest, rõõmuhetkedest ja sügavatest tragöödiatest.

Eesti president Soome üürnikuna

Aastal 1926 ostis Soome Konstantin Pätsilt aadressil Kohtu 4 paikneva aadlipalee, kuhu Päts jäi ise üürnikuna elama. Elukorraldus oli ka maailmaajaloo vaatenurgast ainulaadne: asukohamaa riigipea elas teise riigi territooriumil.

Talvesõja ajal toodi saatkonda eestlaste poolt abipakke. Pärast Eesti okupeerimist Nõukogude vägede poolt oli Soome saatkond sunnitud 1940. aasta augustis Tallinnast lahkuma. Teise maailmasõja ajal oli maja Saksa SS-i valduses, seal hoiti ka Vene sõjavange. Hiljem nõukogude perioodil oli hoones üliõpilaste ühiselamu ja muusikaraamatukogu. Pärast Eesti iseseisvuse taastamist 1991. aastal sai Soome oma saatkonnahoone tagasi. Algasid suured restaureerimistööd, mille käigus tuli välja unikaalset teavet kogu Tallinna kohta.   

Foto: Sven Tupits
Soome suursaatkond Tallinnas
Soome Tallinna suursaatkond on kõige vanem Soome saatkonnahoonetest.

Soome ja Eesti lähedased ja tundeküllased suhted

Teoses käistletakse ka Soome ja Eesti suhteid, mis on võrreldavad suhtlusega Soome ja Rootsi vahel. Oleme nii lähedased, et oleme isegi teatud määral sarnased. Soome ei taha kuulda võtta nõu Rootsilt ega Eesti Soome käest. Õpetamine, noomimine ja narrimine olid kasutusel juba kahe maailmasõja vahelisel ajal. Midagi sellest on säilinud ka tänapäeval. Seepärast ilmub Tallinna saatkonna ajalugu erakordselt heal ajahetkel. „Vahel tundub, et Soomet ei peetagi õieti välismaaks: pigem meenutab suhtlus perekonda, kus vahel ilmutatakse nõudlikkust, vahel ollakse avatud ja siiras.", kirjeldas 1996-2001 saadikuna töötanud Pekka Oinonen.

Autori tutvustus

Riigiteaduste magister ja aimekirjanik Jussi Pekkarinen töötab Soome välisministeeriumis teadurina. Ta on kirjutanud mitmeid teoseid Soome välisesinduste ajaloost.

Kohtu tn 4 raamatuesitlus on Soome Tallinna suursaatkonnas 22.4.2015. Teos ilmub üheaegselt nii soome kui eesti keeles.

Lisainfo: Jussi Pekkarinen, jussi.pekkarinen@formin.fi, +372 50-516 9395
Raamatud arvustamiseks ja fotod: Minttu Nikkilä, SKS, minttu.nikkila@finlit.fi ,
+358 40 736 1313

Prindi lehekülg

Värskendatud 5.05.2015


© Soome suursaatkond, Tallinn | Kontaktandmed