Otse sisuni
Soome välisministeerium

Soome suursaatkond avab uksed Eesti ajalukku - Soome suursaatkond, Tallinn : Aktuaalset

SOOME SUURSAATKOND, Tallinn

Kohtu 4
15180 Tallinn, Estonia
Tel. +372-6103 200
E-post: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Normaalne fontSuurem font
 
Uudised, 8.11.2016

Soome suursaatkond avab uksed Eesti ajalukku

Sel sügisel möödub  20 aastat Soome saatkonna naasmisest Toompeale aadressil Kohtu 4 asuvasse hoonekompleksi -  Eesti esimese iseseisvuse aja Soome saatkonna hoonesse. Täielikult renoveeritud endisest aadlipaleest sai siis jälle ühise ajaloo sümbol.

Tähtpäeva auks avab saatkond oma uksed külalistele laupäeval, 12. novembril kl 11-15. Kuupäev on täpselt sama, mil Soome lõviga riigilipp heisati oma kohale Toompeal 20 aastat tagasi ehk 12. novembril 1996.

Sven Tupits
Saatkonnahoone, foto Sven Tupits
Soome lõviga lipp naasis Toompeale 20 aastat tagasi

Ilu saab ehitada, ruume saab rentida või osta. Kohtu 4 lugu on aga ainulaadne, kuna see sisaldab ka killukesi Eesti ja Soome ajaloost. Tunnen uhkust, et olen saanud olla osa sellest loost”, tõdeb suursaadik Kirsti Narinen. Tema oli Tallinna saatkonna nõunik aastatel 1993-1998.

Avatud uste päeva jaoks on koostatud fotonäitus ”Kohtu 4 okupatsiooniaastatel”. Tallinna Polütehnilise Instituudi osakonnad kolisid hoonesse kohe pärast Nõukogude okupatsiooni. Eelmise riigipea Konstantin Pätsi majast sai aastateks tudengite ühiselamu. Tudengid kasutasid Pika jala pool asuvat rõdu pesukuivatamiskohana, kust avanes linna parim vaade.

Erakogu
Saatkonna rõdu
Hetki rõdult aastal 1953. Saatkonna hoones oli tollal üliõpilaste ühiselamu.

Loengusaalides on muu hulgas meestele antud sõjalist õpetust ning  vanadel piltidel on näha kuidas Kohtu 4-s õpetati ka lõhkeainete käitlemist. Aastal 1969 kolis hoonesse rahvusraamatukogu muusikaosakond. Paljud on käinud seal kuulamas muusikat ning kohtumas heliloojatega.

Pärast Eesti taasisesvumist oli maja väga kehvas seisus . Restaureerimine nõudis aega ja kannatust. Arheoloogiliste väljakaevamiste  käigus tuli välja leide, mille järgi võis Toompea ajaloo ligi sada aastat varasemaks dateerida.  Süsianalüüsiga leiti tõendeid 7. sajandist pärit inimasutusest.

Alguses tundus, et maja ei saa kunagi valmis, maja oli pärast lammutamistöid nii halvas seisus. Päevavalgus paistis läbi lagede sisse. Seda suurema rõõmuga sai jälgida, kuidas maja renoveerimine edenes samm-sammult. Minu jaoks oli väga emotsionaalne hetk näha, kui maja publikule avati. Maja ilu ja restaureemistööde tulemus oli paljudele uskumatu elamus. Eriti mäletan president Lennart Meri esmareaktsiooni – saatkonna hoonete tagastamine nii Helsingis kui Tallinas oli tema jaoks auasi ja tõeks saanud unistust oli märgata ka tema silmanurgas”, meenutab suursaadik Kirsti Narinen.

Soome suursaatkond avab oma uksed huvilistele tähistamaks tähtsat päeva ning meenutuseks, et hoone on mõlema riigi rahvusomand ja osa ühisest ajaloost.

NB!
Tutvu saatkonna avatud uste päeva üritusega Facebookis: https://www.facebook.com/events/1784719995073539/

Lisainfo: Hannele Valkeeniemi, pressinõunik, +372 5118548, hannele.valkeeniemi@formin.fi

Prindi lehekülg

Värskendatud 9.11.2016


© Soome suursaatkond, Tallinn | Kontaktandmed