Otse sisuni
Soome välisministeerium

Sel aastal pälvis Aino Kallase preemia skulptor Ekke Väli - Soome suursaatkond, Tallinn : Aktuaalset

SOOME SUURSAATKOND, Tallinn

Kohtu 4
15180 Tallinn, Estonia
Tel. +372-6103 200
E-post: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Normaalne fontSuurem font
 
Uudised, 27.11.2017

Sel aastal pälvis Aino Kallase preemia skulptor Ekke Väli

Soomes tegutsev sihtasutus Viro-säätiö ( Eesti Fond)  otsustas anda 2017. aasta Aino Kallase preemia Ekke Välile. Auhind anti üle esmaspäeval, 27.11.2017 Tallinnas. Auhinna üleandmisega seoses  paljastati ka mälestustahvel Tallinnas, aadressil Pärnu maantee 23, kus Aino ja Oskar Kallas elasid aastatel 1934-1944.

Bareljeef
Aino ja Oskar Kallase bareljeef paljastati 27. novembril nende kunagises elukohas aadressil Pärnu maantee 23 Tallinnas.

Skulptor Ekke Väli on tuntud oma monumentaalsete teoste poolest. Ta on loonud mitmeid portreeskulptuure eesti suurmeestest (näiteks Gustav Ernesaks, Paul Keres ja Peeter Põllu). Ta on taastanud Tartus Amandus Adamsoni Vabadussõja mälestusmärgi "Kalevipoeg" 2003.aastal. Ekke Väli modelleeris kuju fotode alusel. Adamsoni mälestusmärk hävitati Nõukogude võimu poolt 1950.aastal.

Ekke Väli on uuesti modelleerinud ka Aino ja Oskar Kallasele pühendatud mälestustahvli, mis oli kinnitatud Kallaste maja fassaadile aastatel 1990-1992 aadressil Pärnu maantee 23. Kui originaaltahvel kadus, võttis sihtasutus Viro-säätiö oma ülesandeks tahvel uuesti taastada ja see ülesanne anti Ekke Välile. Taastatud bareljeef paljastati  27.11.2017.

Bareljeefi paljastamine
Suursaadik Kirsti Narinen ja Viro-säätiö esimees Jorma Lempinen paljastavad Ekke Väli kujundatud mälestustahvli.

Skulptor Ekke Väli on teinud koostööd soome kunstnikega, ta on olnud Loviisa linna külalisateljee esimene külaliskunstnik aastal 1995. Ekke Väli on pälvinud Anton Starkopfi nimelise Tartu linna skulptuuripreemia 2009.aastal.

Soomes tegutsev sihtasutus Viro-säätiö on asutatud 1991. aastal. Sihtasutuse eesmärk on toetada Eesti kultuuri, teadust ja kunsti ning edendada Eesti haridust. Fondi algkapitali kogusid Soome kooliõpilased vabatahtliku tööga 1990-ndate aastate alguses.

Aino Kallase preemiat hakati välja andma 2004.aastal.  Soome ja Eesti vahelise kultuurisilla ehitaja,  kirjanik Aino Kallase nime kandva auhinnaga tunnustatakse eestlastest üksikisikuid või kollektiive, kel on märkimisväärseid teeneid Eesti-Soome kultuurisuhete arendamisel.  Auhinna on pälvinud järgnevad eestlased: ajakirjanik Kulle Raig, kirjandusteadlane Sirje Olesk, professor Rein Veidemann, kirjanik Maimu Berg, ajakirjanik Rain Kooli, Tallinna Lilleküla Gümnaasium, Tartu ülikooli õppejõud Margit Kuusk, tõlkija Piret Saluri ja koolitusjuht Järvi Lipasti.

Lisainfo: Hannele Valkeeniemi, pressinõunik, Soome suursaatkond, hannele.valkeeniemi@formin.fi

Prindi lehekülg

Värskendatud 27.11.2017


© Soome suursaatkond, Tallinn | Kontaktandmed