Otse sisuni
Soome välisministeerium

Kantsler Matti Anttonen: Soome ja Eesti on hea näide EL-iga kaasnenud kasust - Soome suursaatkond, Tallinn : Aktuaalset : Uudised

SOOME SUURSAATKOND, Tallinn

Kohtu 4
15180 Tallinn, Estonia
Tel. +372-6103 200
E-post: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Normaalne fontSuurem font
 
Uudised, 31.08.2018

Kantsler Matti Anttonen: Soome ja Eesti on hea näide EL-iga kaasnenud kasust

Soome ja Eesti on Euroopa Liidus hea näide sellest, kuidas kaupade ja inimeste vaba liikumine tugevdab majandust.  Seda nentis Soome välisministeeriumi kantsler Matti Anttonen Helsingis toimuvatel suursaadikupäevadel.

Soome välisesinduste juhid kogunevad iga-aastasele koosolekule Helsingis 27.-31.8. Suursaadikupäevadel annavad riigi juhid ülevaate aktuaalsetel teemadel ja käsitlevad olulisi välis- ja julgeolekupoliitika küsimusi.

Enamikes sõnavõttudes, kaasa arvatud president Sauli Niinistö omas, rõhutati Euroopa tugevdamise tähtsust. Soomel on parajasti käsil ettevalmistused oma EL eesistumise perioodiks.

Timo Soini
Välisminister Timo Soini rõhutas kahevaheliste suhete tähtsust.

Vaba liikumine on andnud raamid Eesti ja Soome suhete tihenemisele

Kantsler Matti Anttonen nentis oma sõnavõtus, et olulisimad partnerid on lähedal – kuigi Aafrika ja teiste kaugemate riikide poliitiline ja majanduslik tähendus Soome jaoks kasvab.

Matti Anttonen
Kantsler Matti Anttonen kiitis Soome ja Eesti vaheliseid suhteid.

Anttoneni Eesti ja Soome suhteid puudutav lõik tervikuna:

”Tegin oma diplomaadikarjääri esimese visiidi Eestisse koos oma tollase ülemuse Heikki Talvitiega. Meie viisade väljastamise osakaal oli Tallinnas kasvanud ja me vajasime uusi ruume. Käisime mitmel pool Tallinna kesklinnas ringi vaatamas ja saime vaadata ka meie praeguse suursaatkonna hoonet, mis oli tollal hoopis vähem esinduslikumas vormis.

Möödunud kolmekümne aasta jooksul on Eesti arenenud viisil, mida vaevalt keegi julges ette ennustada. Otsuste tegemise julgus ja kindel suund läänega integreerumisele on olnud tulemuslik.

Soome ja Eesti vaheline suhe on märkimisväärne osa sellest eduloost. Tallinna kaudu kulgeva liikluse tõttu on Helsingist saanud Euroopa kõige elavam reisisadam ja Eestist soomlaste peamine turismisihtkoht. Eestlased on suurim võõrtöötajate rühm Soomes. Välismaal õppivate noorte hulgas on Eesti populaarsuselt kolmas. Soome on Eesti tähtsaim väliskaubanduspartner. Eksport Eestisse moodustab umbes poole meie ekspordist Venemaale. Erakordne saavutus arvestades, et  Venemaal on eurodesse ümber arvutades 60 korda Eestist suurem majandus, mille turust on Soome ettevõtted huvitatud.

Kui keegi kahtleb kaupade, teenuste, tööjõu ja kapitali vaba liikumise tähtsuses majanduslikule läbikäimisele, siis siin on suurepärane argument selleks arutluseks. Ilma EL-i liikmelisuseta ja sellega kaasnevaid ühtseid reegleid oleks Soome ja Eesti koostöö intensiivsus olnud märgatavalt väiksem. Ainult geograafia ja majanduse suurus ei loe".

LOE LISAKS:

Prindi lehekülg

Värskendatud 11.09.2018


© Soome suursaatkond, Tallinn | Kontaktandmed