Otse sisuni
Soome välisministeerium

Soome pesapall naaseb Tallinna järgmise aasta juunis - Soome suursaatkond, Tallinn : Aktuaalset : Uudised

SOOME SUURSAATKOND, Tallinn

Kohtu 4
15180 Tallinn, Estonia
Tel. +372-6103 200
E-post: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Normaalne fontSuurem font
 
Uudised, 11.09.2018

Soome pesapall naaseb Tallinna järgmise aasta juunis

Soome meistriliiga pesapall Superpesis naaseb Tallinna juunis 2019 pärast 24-aastast pausi. Tallinnas laupäeval, 08. juunil 2019 kohtuvad mängu korraldaja Imatran Pallo-Veikot (IPV) ning Hyvinkään Tahko. Enne seda saavad Soome ja Eesti kokku koondiste sõprusmängus. Suurürituse eesmärgiks on anda Soome ja Eesti ühisele pesapallikultuurile uus hingamine.

Mäng toimub Tallinnas Sportland Arena kunstmurul, mis asub A. Le Coq Arena kõrval. Areen mahutab 1500 pealtvaatajat. Superpesis on ka varem toimunud Eestis, aastal 1995 mängisid Vihdin Pallo ja Jyväskylän Kiri naiskonnad liigamängu Tallinnas. Järgmise aasta mängu korraldajad loodavad tuua tulevikus ka naiste superpesis-mängu Eestisse.

Hutunkeitto
Soome pesapalliliidu Antti Kallio, Kaido Vidder, Tallinna Soome kooli rektor Riitta Kemppainen ja IPV sporditegevuse juht Jani Valkeapää saatkonnas 11. septembril 2018.

IPV sporditegevuse juht Jani Valkeapää tõdeb, et idee mängida superpesist Tallinnas, sündis juba üle aasta tagasi.

-          Oleme oma koostööpartneri Saarikoski Travelsiga üle aasta planeerinud Tallinna mängu. Kui IPV otsustas, et ei osale järgmisel kevadel Hispaania Fuengirolas korraldatavas superpesis-mängus, otsustati uurida võimalust korraldada mäng Tallinnas. Soome suursaatkond Eestis ja Tallinna Soome kool olid kohe ideest huvitatud. Soome koolis mängitakse pesapalli praegugi, aga järgmisel kevadel plaanib kool tutvustada spordiala ka Eesti koolidele. On suurepärane, et Eesti ja Soome pesapallisidemed saavad järgmisel suvel uue hingamise,  selgitab Valkeapää.

Eesti-Soome maavõistlus toimub 08.06.2019 kl 15:00 ja Superpesis-mäng IPV-Tahko kell 17:00.

Eestis on mängitud Soome pesapalli üle 90 aasta

Soomes toimusid pesapalli esimesed ametlikud meistriliigamängud aastal 1922, kui Lauri ”Tahko” Pihkala sai oma suure arendustöö valmis. Algusest peale oli Pihkalal kavas arendada rahvusspordiala. Sellegipoolest juba 1920-1930ndatel hakati Soome pesapalli tutvustama ka välismaal, tähtsaimaks sihtriigiks oli just Eesti. Soomlased tundsid Eesti ja eestlastega suurt lähedustunnet, mõlemad riigid olid ju äsja iseseisvunud.

Soome pesapall levis alguses Eestisse mõlema riigi kaitseliitude aktiivse suhtluse kaudu. See tipnes 1930ndatel, kui Helsingi parimad meeskonnad Pallonlyöjät ja Pallo-Toverit mängisid Tallinnas 1930. aasta  jaanipäeval. Koostöö maade vahel süvenes veelgi – aastatel 1932-35 peeti maavõistluseid. Pärast sõja-aastaid katkes ühendus pikaks ajaks. Nõukogude ajal suhteid püüti hoida, on säilinud näiteks film aastast 1966, kus soomlased tutvustavad eestlastele Kadrioru staadionil pesapalli mängimist.

TASK
Tallinna Soome koolis mängivad pesapalli nii poisid kui tüdrukud. Järgmisel kevadel kool tahab tutvustada Soome rahvussporti ka Eesti koolidele.

Pärast Nõukogude Liidu lagunemist 1990ndatel Soome pesapalli olukord Eestis paranes. Eesti koondis osales esimest korda World Cup-turniiril aastal 1992. Eesti koondise kapten oli tollal Kaido Vidder.

- Teeme loomulikult kaasa järgmise suve mängus. Koondisel pole palju kogemust ehk eelnevalt tuleb tublisti trenni teha. Osalesime Turu World Cup-turniiril eelmisel aastal, kus jõudsime veerandfinaali, räägib Vidder.

Ta loodab maavõistlusest  ja superpesis-mängust rahvuseid ühendavat üritust ning loodab näha publiku hulgas palju eestlasi.

Eestis tegutseb küll pesapalliliit aga küsimuses on ameerika pesapall ehk baseball.

Lisainfo:

Mikko Pehkonen
Müugi- ja turundusjuht, Imatran Pallo-Veikot
+358 044 763 2194, mikko.pehkonen@ipv.fi

Prindi lehekülg

Värskendatud 11.09.2018


© Soome suursaatkond, Tallinn | Kontaktandmed