Otse sisuni
Soome välisministeerium

Lumetingimused panid esimese Eskola jooksu osalejad proovile - Soome suursaatkond, Tallinn : Aktuaalset : Uudised

SOOME SUURSAATKOND, Tallinn

Kohtu 4
15180 Tallinn, Estonia
Tel. +372-6103 200
E-post: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Normaalne fontSuurem font
 
Uudised, 21.01.2019

Lumetingimused panid esimese Eskola jooksu osalejad proovile

Esimese Eskola jooksu võitsid omapärastes talvistes tingimustes Dmitri Aristov ja Egle Villik Narvas 19. jaanuaril 2019. Eskola jooks korraldati Eesti Vabadussõjas Narva vabastaja nimetuse saanud Anto Eskola auks.

Foto: Liis Reiman / EV100
Eskola jooks
Jooks algas Narva Raekoja platsilt.

Soome suursaatkonna algatusel toimus 19. jaanuaril Eskola jooks Narva vabastamise 100. aastapäeval. Võitsid meestest Dmitri Aristov ja naistest Egle Villik. Kokku oli osalejaid 44. Seoses raskete liiklusoludega läbiti ajaloolisest trassist vaid lõpuosa. Kui algselt võis see pettumust valmistada, siis rada oli lume tõttu piisavalt väljakutseid pakkuv. Raja pikkuseks kujunes 12,45 km.

Foto: Hannele Valkeeniemi / Soome suursaatkond
Eskola jooks
Esimese Eskola jooksu võitis Dmitri Aristov.

Üks korraldajatest, Aet Kiisla kommenteeris jooksuolusid: "Lund me meelega ei koristanud. See polnud see jooks, kus rekordeid purustada. Osad jooksjad kohtusid ka hulkuvate koertega. Kas see aitas tulemustele kaasa või vastupidi, ei oska hinnata. Igatahes polnud see korraldajate kavandatud lisatakistus."

”Loomulikult on väga kahju, et pole võimalik läbida kogu sama ajaloolist marsruuti, aga saan aru tänapäeva turvalisusnõuetest. 100 aastat tagasi sõja ajal oli turvalisuse mõiste teistsugune kui praegu. Nüüd elame aga vabas riigis, kus ametivõimude ülesandeks on kindlustada kodanike turvalisus. Selle üle tuleb rõõmustada”, tõdeb üks jooksu korraldajatest, pressinõunik Hannele Valkeeniemi Soome suursaatkonnast.

Foto: Hannele Valkeeniemi / Soome suursaatkond
Eskola jooks
Stardipaugu andsid ajaloolistes kostüümides sõjaajalooklubi Front Line Eesti sõdurid.

Jooksu üks korraldajatest, kohalik spordiaktivist Anton Pratkunas: "Järgmine aasta katsume teha ikka päris soomlaste läbitud rada, mis tähendab, et tuleb tõeline „põrgu“ sportlikus mõttes. Kes teab, võib olla see kujuneb ilusaks traditsiooniks ning meie piirkond saab põneva ning raske talvise rahvusvahelise poolmaratoni maastikujooksu, kus saab ennast proovile panna."

Utria dessant algas 100 aastat tagasi, 17. jaanuaril. Ligi tuhandest sõdurist oli soomlasi 600 ja eestlasi 400. Anto Eskola juhitud kompanii nipp seisnes üsna hulljulges jooksumarsis Narva jõest risti 8 km kauguselt Riigikülast otse Narva raekojale, kuhu jõuti 18. jaanuaril 1919 kell 17.20. Õige varsti tuli neile appi 2. vabatahtlike kompanii. Järgmisel päeval vabastati Narva täielikult.

Foto: Hannele Valkeeniemi / Soome suursaatkond
Eskola jooks
Narva vabastamise 100.aastapäev tipnes ajaloolise lahingu taaslavastusega Kreenholmi tehase ees. Selle korraldas sõjaajalooklubi Front Line Eesti.

Eskola jooks korraldati samal ajal Utria Dessant -militaarvõistlusega. Jooks oli samas justkui militaarvõistlus tsiviilisikutele, see oli suunatud kõigile spordist huvitatud inimestele. Jooksu praktilise poole eest vastutas Gurmeejooksud MTÜ, koostööpartneriks kohalikud jooksuharrastajad.

Foto: Hannele Valkeeniemi / Soome suursaatkond
Eskola jooks
Utria Dessant– militaarvõistlusel on traditsiooniliselt olnud Soome riigikaitsekoolituse ühingu MPK kohtunikke. Tänavu neid oli kokku 30.

Narva vabastamise 100. aastapäev tipnes ajaloolise lahingu taaslavastusega Kreenholmi tehase ees.

Video: https://bit.ly/2sClMyq

Kes oli Anto Eskola:https://estofilia.finland.ee/2018/01/anto-eskola.html

Jooksu tulemused: http://www.jooksja.ee/eskola-jooks-pani-osalejad-lumes-proovile/

Prindi lehekülg

Värskendatud 29.01.2019


© Soome suursaatkond, Tallinn | Kontaktandmed