Suoraan sisältöön
Suomen ulkoasiainministeriö

Suomen kuntien ystävyyskunnat Virossa - Suomen suurlähetystö, Tallinna : Suomi Virossa : Ystävyyskunnat

SUOMEN SUURLÄHETYSTÖ, Tallinna

Embassy of Finland
Kohtu 4, 15180 Tallinn, Estonia
Puh. +372-6103 200
S-posti: sanomat.tal@formin.fi
Eesti | Suomi | English | Svenska | facebook | 
Kirjasinkoko_normaaliKirjasinkoko_suurempi
 

Suomen kuntien ystävyyskunnat Virossa

Suomalainen kunta

Ystävyyskunta

Alkaen

Akaa

Tapa

1998

Alahärmä

Tahkuranna

1960

Alavieska

Luunja

1990

Anjalankoski

Sindi

1990

Artjärvi

Mäksa

1992

Askainen

Halinga

1993

Askainen

Kärla

1998

Askainen

Pärnu-Jaagupi

1993

Askola

Saue, Kernu, Vesalemma

1990

Aura

Lihula

1991

Dragsfjärd

Kõrgessaare

1969

Dragsfjärd

Lauka

Espoo

Nõmme

1993

Eura

Harku

1992

Evijärvi

Vändra

1990

Geta

Ruhnu

Haapavesi

Ridala

1991

Halikko

Emmaste

2000

Halsua

Võrun maakunta

1989

Hamina

Paide

1989

Geta

Ruhnu

Haapavesi

Ridala

1991

Halikko

Emmaste

2000

Halsua

Võrun maakunta

1989

Hamina

Paide

1989

Hamina

Paiden maakunta

1989

Hamina

Väätsa

Hankasalmi

Häädemeeste

1991

Hanko

Haapsalu

1990

Hartola

Tõlliste

1992

Hauho

Helme

2006

Hausjärvi

Väike-Maarja

1985

Himanka

Mooste

1989

Himanka

Põlva

1989

Himanka

Räpina

1996

Honkajoki

Rõuge

1992

Huittinen

Keila

1990

Humppila

Narva

1989

Hämeenkyrö

Mustvee

1994

Hämeenkyrö

Raja

1996

Iisalmi

Võru

Ilmajoki

Koeru

1990

Inkoo

Järvan maakunta

Inkoo

Oisu

1992

Itä-Uusimaa

Saarenmaan maakunta

1991

Jaala

Torma

Janakkala

Kadrina

1989

Jokioinen

Narva

1989

Jokioinen

Suure-Jaani

1996

Jomala

Pihtla

Joroinen

Ülenurme

1990

Joutsa

Tähtvere

1991

Juankoski

Viiratsi

1994

Jurva

Sauga

1993

Jyväskylän mlk

Tarton kunta

1991

Jämijärvi

Roosna-Alliku

1991

Jämsänkoski

Luunja

1995

Järvenpää

Jogevan maakunta

1992

Kaarina

Jogevan maakunta

1990

Kaavi

Mõniste

1991

Kaavi

Võrun maakunta

1990

Kalajoki

Tallinnan Taideteollinen korkeakoulu, vaatetusos.

1994

Kangasala

Räpina

1990

Kannonkoski

Mäksa

1992

Kannus

Mooste

1989

Kannus

Põlva

1992

Kannus

Põlvan maakunta

1989

Kannus

Vastse-Kuuste

Kannus

Värska

Karjaa (Karis)

Leisi

1989

Karkkila

Türi

1991

Karvia

Viru-Nigula

1994

Kauhava

Rapla

1990

Kauniainen

Pirita

1998

Kaustinen

Võrun maakunta

1989

Kemiö (Kimito)

Pühalepa

1991

Kempele

Elva

1989

Keski-Suomen Liitto

Tarton maakunta

Keuruu

Jõgeva

1990

Kihniö

Pajusi

1997

Kihniö

Põltsamaa

1991

Kiikala

Kabala

1992

Kiikala

Pühalepa

1992

Kiikoinen

Kolga-Jaani

1990

Kinnula

Konguta

Kirkkonummi

Paldiski

Kisko

Kaarma

1992

Kiuruvesi

Eesti Kodu-uurimise Selts

1989

Kiuruvesi

Värska

Kokemäki

Põltsamaa

1991

Konnevesi

Nissi

1990

Kortesjärvi

Mustjala

1994

Kotka

Tallinna

1955

Kronoby

Nucko eli Noarootsi

1989

Kuhmoinen

Puhja

1994

Kuopio

Länsi-Viron maakunta

1994

Kuopio

Rakvere

1994

Kustavi

Antsla

1990

Kuusjoki

Albu

Kymenlaakso

Itä-Virun maakunta

Kyyjärvi

Võnnu

1990

Kälviä

Järva-Jaani

1991

Kärsämäki

Ridala

1991

Köyliö

Kõo

1991

Laihia

Tõrva

1990

Laitila

Võru

1990

Lammi

Rannu

1989

Lapinjärvi

Kohila

1989

Lappeenranta

Rakvere

1994

Lappi

Saue

1990

Lapua

Rakvere

1990

Lapua

Sõmeru

Laukaa

Rõngu

1995

Lavia

Kolga-Jaani

1991

Lehtimäki

Are

1991

Leivonmäki

Haaslava

1990

Lemu

Kärla

1998

Lemu

Muhu

Leppävirta

Orissaare

1996

Lestijärvi

Põlvan maakunta

1989

Liminka

Nõo

1991

Liperi

Saku

1990

Lohtaja

Ambla

1993

Loimaa

Jõhvi

1992

Loimaa

Türi

1993

Loppi

Keila

1989

Loppi

Rae (Jüri)

1989

Loviisa

Haapsalun maakunta

1991

Loviisa

Läänemaan maakunta

1991

Luvia

Salme

1991

Luvia

Torgu

1991

Mariehamn (Maarianhamina)

Kuressaare

Marttila

Martna

1993

Masku

Rae

1990

Merijärvi

Viron metsäntutkimuslaitos

1994

Merikarvia

Pühalepa

1992

Merimasku

Torgu

1995

Mikkeli

Järvan maakunta

1995

Mikkeli

Raplan maakunta

Mustasaari (Korsholm)

Tõstamaa

1990

Mustasaari (Korsholm)

Varbla

1990

Muurame

Alatskivi

1992

Muurla

Tori, Vändra

1990

Mynämäki

Paikuse

1990

Mynämäki

Paikuse

1990

Myrskylä

Saue, Kernu, Vasalemma

1990

Mäntyharju

Halinga

Mäntyharju

Pärnu-Jaagupi

Nauvo

Orissaare

Nilsiä

Varstu

1990

Nilsiä

Võrun maakunta

1990

Nokia

Sillamäe

1996

Nousiainen

Lümanda

1994

Nurmijärvi

Raplan maakunta

1990

Nurmo

Rakvere, Someru

1990

Oulainen

Karksi

2003

Oulainen

Viljandi

Outokumpu

Kiviõli

Outokumpu

Kohtla-Järve

1969

Paimio

Audru

1993

Parainen

Kärdla

1990

Perho

Antsla

1989

Perho

Viitina kool

1992

Perho

Võrun maakunta

1989

Perniö

Elva

1989

Petäjävesi

Tamsalu

1991

Pieksämäki

Avinurme

1992

Pihtipudas

Haljala

1990

Piikkiö

Kehtna

1990

Pirkkala

Valjala

1991

Pohjois-Karjalan liitto

Pärnun maakunta

Pomarkku

Rakke

1995

Pornainen

Saue, Kernu, Vasalemma

1990

Porvoo

Viimsi

1993

Porvoo

Viljandi

1964

Punkalaidun

Orava

1994

Pyhtää

Haljala

1989

Pyhtää

Vihula

1989

Pyhäjoki

Risti

1990

Pyhäjärvi

Anija

1991

Pyhäranta

Urvasten kunta

1990

Päijät-Hämeen Liitto

Itä-Virun maakunta

1994

Pöytyä

Hanila

1991

Pöytyä

Pöide

1990

Raahe

Kullamaa

1991

Raisio

Padise

1994

Rautalampi

Paistu

1992

Rautavaara

Võrun maakunta

1990

Renko

Jõgeva

Ruotsinpyhtää

Kohila

1989

Rusko

Surju

1996

Salo

Satakuntaliitto

Satakuntaliitto

Kehra

Harjumaan maakunta

Viljandin maakunta

1994

2012

1999

Sauvo

Kehtna

1990

Seinäjoki

Kose

1991

Seinäjoki

Kunda

1994

Sievi

Kolleste

1994

Sievi

Pärsti

Siikainen

Palamuse

Siikainen

Roela

1989

Sipoo

Kuusalu

1992

Siuntio (Sjundeå)

Türi

Somero

Narva

1989

Sonkajärvi

Väike-Maarja

1987

Sund

Saku

2007

Säkylä

Kabala

1993

Särkisalo

Kaarma

1990

Taipalsaari

Imavere

1995

Taivassalo

Sõmerpalu

1990

Tammela

Narva

1989

Tammisaari

Kuressaare

1990

Tampere

Tarton kaupunki

1990

Tarvasjoki

Nõva

1995

Toholampi

Põlvan maakunta

1989

Toholampi

Vastse-Kuuste

Tornio

Valga

Turku

Kuressaare (yht.työsopimus)

1996

Turku

Tartto

1996

Tuusula

Vinni

1991

Töysä

Tootsin koulu

1991

Ullava

Rõuge

1989

Ullava

Võrun maakunta

1989

Ulvila

Lihula

1998

Ulvila

Suure-Jaani

1991

Utajärvi

Muhu

1990

Uudenmaan liitto

Läänemaan maakunta

1991

Uusikaupunki

Antsla

1993

Vaasa

Pärnu

1956

Vahto

Kihelkonna

1993

Valkeala

Kuusalu

1988

Valkeala

Tarton maakunta

1990

Vammala

Kolga-Jaani

1991

Vammala

Kuressaare

1994

Vampula

Käina

1990

Varsinais-Suomen Liitto

Saarenmaan maakunta

1991

Vehmaa

Võrun maakunta

1990

Velkua

Kihelkonna

1993

Vesanto

Vesilahti

Ülenurmen Gymnasium

Rõuge

1991

2000

Veteli

Võrun maakunta

1989

Vihanti

Märjamaa

Vihti

Otepää

1989

Vihti

Palupera

Viitasaari

Nõo

1991

Vilppula

Halliste

Virolahti

Hiidenmaan maakunta

1989

Virolahti

Käina

1989

Vähäkyrö

Laeva

1994

Västanfjärd

Emmaste

1991

Ylihärmä

Aegviidu

1989

Ylistaro

Valga

1989

Ylistaro

Valgan maakunta

1995

Ylitornio

Taebla

1990

Yläne

Imavere

1991

Ylöjärvi

Kareda

Ylöjärvi

Saku

1992

Ypäjä

Narva

1989

Ähtäri

Audru

1993

TulostaJaa kirjanmerkki

Tämä dokumentti

Päivitetty 31.7.2014


© Suomen suurlähetystö, Tallinna | Tietoa palvelusta  | Yhteystiedot